FAQ & leksykon

Audio Group Denmark

Firma Audio Group Denmark powstała w 2020 roku skupiając cztery, powołane do życia przez Larsa Kristensena i Michaela Børresena marki. Ansuz, Aavik, Børresen oraz Axxess posiadają wspólne DNA oraz filozofię, której źródłem są lata wspólnych doświadczeń jej twórców.

częste pytania

Marka zajmująca się w Audio Group Denmark okablowaniem, kontrolą rezonansu mechanicznego, redukcją wpływu zakłóceń RF na urządzenia audio, dystrybucją zasilania oraz sieci Ethernet, oraz projektowaniem i produkcją mebli dla sprzętu audio.

Ansuz D-TC Supreme

Aavik to synonim najwyższej jakości urządzeń elektronicznych w audio: wzmacniaczy (zintegrowanych, dzielonych oraz all-in-one), przetworników DAC, streamerów oraz przedwzmacniaczy gramofonowych. Zaawansowane układy elektroniczne, starannie dobierane materiały do wykonania obudów, zastosowanie firmowych układów do redukcji zakłóceń i wibracji – wszystko to przekłada się na dźwięk o niezwykłej jakości.

Nowa (od 2022 roku) marka w Audio Grop Denmark dostarczająca urządzenia, głośniki i akcesoria audio dla szerszej grupy odbiorców. Charakteryzuje się nowoczesnym designem dopasowanym do gustów młodych audiofilów. Technologicznie czerpie z tych samych rozwiązań stosowanych w markach Borresen, Aavik i Ansuz stosowanych w mniejszej skali.

Axxess Acoustics

Marka w grupie Audio Group Denmark dostarczająca szeroki zakres kolumn głośnikowych: od konstrukcji podstawkowych do dużych  kolumn występujących w kilku seriach różniących się zastosowanymi technologiami oraz estetyką projektu wizualnego. W kolumnach głośnikowych wykorzystywany jest cały zakres firmowych technologii Audio Group Denmark oraz materiałów, których szczegółowy dobór pozwolił uzyskać niespotykaną na rynku jakość reprodukcji dźwięku.

Borresen test

Rozwiązanie pozwalające zabezpieczyć wrażliwe układy audio przed wszechobecnymi zakłóceniami RF (sygnały sieci komórkowych, WiFi etc). Zakłócenia te przedostają się do urządzeń audio zakłócając ich optymalne działanie i pogarszają jakość reprodukcji sygnałów w paśmie akustycznym. Rozwiązanie polega na zastosowaniu dwóch cewek nawiniętych w przeciwnych kierunkach – siły elektromotoryczne generowane w takim układzie pod wpływem działania zewnętrznego zakłócenia wzajemnie się znoszą powodując ograniczenie jego wpływu na urządzenie. W celu uzyskania optymalnego efektu ilość cewek Tesla Coils jest zwielokrotniana oraz wykorzystywane są różne odmiany tego rozwiązania: pasywne i aktywne Tesla Coils, cewki Tesla Coils w postawi obwodów na płytkach PCB i wiele innych.

Rozwiązanie to stosowane jest w wielu miejscach w torze audio: w urządzeniach elektronicznych, kolumnach głośnikowych, kablach, urządzeniach do dystrybucji zasilania, switch’ach Ethernet etc.

(ang. Cyrconium) – pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych w układzie okresowym. Ze względu na swoje unikalne właściwości rezonansowe wybrany przez projektantów Audio Group Denmark do produkcji koszy głośników, elementów obudów, pokrywania powierzchni obudów wtyków i membran.

Technika znana z teorii sygnałów polegająca na nałożeniu na sygnał użytkowy odpowiednio dobranego szumu (o określonym widmie) w celu osiągnięcia założonych efektów. W technice cyfrowej dzięki takiemu zabiegowi zmniejsza się tzw szum kwantyzacji. Audio Group Denmark stosuje technikę ditheringu analogowego, opracowanego początkowo w latach międzywojennych do poprawy selektywności radarów morskich. Dzięki zastosowaniu tej techniki można było uzyskać większy odstęp sygnał/szum w sygnale radarowym a co za tym idzie możliwe było wykrywanie obiektów przez wiązkę radarową z większych odległości. Dzięki zastosowaniu tej techniki urządzenia Audio Group denmark charakteryzują się bardzo niskim poziomem szumów – w nomenklaturze audiofilskiej określane jest to jako ‘czarne tło’. Szczegóły i najdrobniejsze transjenty są słyszalne jeszcze wyraźniej, nie gubiąc się w szumie i zakłóceniach.

Obudowy wtyków w kablach Ansuz Digitalz D-TC Gold Signature są pokryte powłoką Ansuz Signature, która przekłada się na absolutnie naturalną reprodukcję dźwięku. Na tym etapie produkcji części te poddawane są procesowi HiPIMS (ang. High-Power Impulse Magnetron Sputtering), podczas którego na ich powierzchni wytwarzane są cienkie i jednolite warstwy cyrkonu, wolframu i aluminium z azotkiem tytanu, a na wierzch zostaje nałożony jeszcze jeden płaszcz cyrkonowy.

– duńskie wyrażenie będące synonimem komfortu, wygody i przytulności. Używane jako określenie osiągnięcia wewnętrznej równowagi, bezpieczeństwa i szczęścia, zwłaszcza przez społeczeństwa skandynawskie. Koncepcja Hygge narodziła się w Danii w XIX wieku i od tego czasu nawiązać ją można prawie z każdym aspektem życia.

  • Indukcyjność to parametr elementu/obwodu określający jego zdolność do wytwarzania pola elektromagnetycznego pod wpływem przepływającego przez niego prądu elektrycznego. Element o dużej indukcyjności będzie generował duże wartości pola elektromagnetycznego przy małym prądzie. Elementy indukcyjne stosowane są w wielu miejscach układów elektronicznych – od zasilaczy po zwrotnice w głośnikach i jako takie są w tych zastosowaniach praktycznie niezastępowalne. Jednak w wielu miejscach w układach elektronicznych występuje niepożądana indukcyjność wynikająca z np. zastosowanych materiałów, topologii układów i technologii, która wpływa destrukcyjnie na możliwość odtwarzania przez system szybkich transjentów i drobnych sygnałów. Firma Audio Group Denmark stosuje bardzo wiele technologii które są w stanie minimalizować występowanie niepożądanych indukcyjności w układach audio.
  • Indukcja magnetyczna to parametr określający wielkość natężenia pola magnetycznego w danej przestrzeni lub w danym elemencie. Indukcja magnetyczna w szczelinie magnetycznej głośnika to jeden z najbardziej istotnych parametrów konstrukcyjnych wpływający bezpośrednio na efektywność głośnika.

Obróbka kriogeniczna stosowana jest w produktach AGD w odniesieniu do...  Akcesoria Ansuz Sortz poddawane są procesowi kriogenicznemu, podczas którego ich metalowe elementy są schładzane do ekstremalnie niskich temperatur (około -196°C). Wówczas pierwiastki stopowe są wypierane ze struktury ziarnistej tych części, a ich struktura krystaliczna kurczy się i coraz bardziej upodabnia do monokryształu. Te zmiany strukturalne zwiększają przewodność komponentów poddanych obróbce o 6-8% i mają głęboki wpływ na właściwości dźwiękowe produktu.

Obróbka kriogeniczna metalowych części przetwornika skutkuje poprawą ich przewodności o 6-8%, co daje wgląd w najbardziej subtelne szczegóły muzyczne. Proces ten polega na poddawaniu tych komponentów ekstremalnemu chłodzeniu, w wyniku czego ich struktura krystaliczna kurczy się coraz bardziej, a elementy stopowe są wypychane z ich struktury ziarnistej. Te zmiany strukturalne upodabniają metal do monokryształu, a także mają głęboki wpływ na właściwości mechaniczne tego materiału.

Proces obróbki kriogenicznej trwa 72 godziny. W ciągu pierwszej doby materiał jest stopniowo schładzany z temperatury pokojowej do około -196°C i utrzymywany w tym stanie przez kolejne 24 godziny, a w ciągu ostatniej doby powraca do temperatury pokojowej. Powolne schładzanie i ogrzewanie jest kluczowe w celu uniknięcia naprężeń termicznych. Proces kriogeniczny wzmacnia i ściska strukturę ziarnistą metalu oraz zmniejsza naprężenia szczątkowe, które występują podczas przechodzenia materiału z fazy ciekłej do stałej.

MIedź jest powszechnie stosowanym w elektronice metalem. Charakteryzuje się dobrą przewodnością elektryczną i umiarkowaną ceną. W Audio Group Denmark oprócz standardowego zastosowania – na przewody oraz ścieżki na płytkach PCB miedź jest stosowana również w układach magnetycznych głośników w celu minimalizacji i wyrównania ich indukcyjności.

Powstająca przez wielogodzinne napylanie w komorach HiPIMS cząsteczek wybranych metali (wolfram, tytan, cyrkon etc) cienka powłoka, która służy do polepszenia właściwości mechanicznych lub/i elektrycznych powlekanych elementów.

Wszechobecne w nowoczesnym świecie spektrum sygnałów o zróżnicowanych częstotliwościach powstające w wyniku stosowania ogromnej ilość technik wykorzystujących sygnały radiowe (GSM, GPS, WiFi, AM/FM i wiele, wiele innych). Powoduje niepożądane zjawisko generowania w układach elektronicznych zakłóceń, które mimo, że mogą być daleko poza zakresem słyszalnym negatywnie wpływają na pracę układów elektronicznych przesuwając czasami ich punkty pracy poza założone przez  projektanta granice. Walka z zakłóceniami RF jest kolejnym priorytetem i wyróżnikiem firmy Audio Group Denmark.

Powszechnie stosowane zasilacze impulsowe sterowane są sygnałem prostokątnym. Stosowanie tego rozwiązania jest tanie i względnie proste jednak tak sterowany zasilacz generuje dość duże spektrum sygnałów zakłócających ( teoretycznie sygnał prostokątny ma nieskończone widmo). W urządzeniach firmy Audio Group Denmark stosowane są zasilacze impulsowe sterowane przez generowany wewnętrznie (w układzie rezonansowym) sygnał sinusoidalny, o prostym spektrum, który maksymalnie ogranicza zakłócenia RF. Zasilacz taki reguluje wewnętrznie częstotliwość pracy w zależności od zapotrzebowania na prąd, zapewniając dostarczenie energii dokładnie wtedy gdy jest potrzebna.

Technologia polegająca na zastosowaniu szerokich taśm z włókien węglowych plecionych w matę do budowy ultra sztywnych a zarazem bardzo lekkich membran głośników. Taka membrana charakteryzuje się różnym modułem sztywności dla osi wzdłuż włókien vs dla osi diagonalnej i dzięki temu udaje się uniknąć występowania pojedynczej, silnie zaznaczonej częstotliwości, przy której membrana traci swoje właściwości sztywnego ‘tłoka’ i zaczyna się dzielić na sektory poruszające się w różnych kierunkach.

Metal o jeszcze niższym oporze elektrycznym niż miedź. W Audo Group Denmark wykorzystywany w obwodach magnetycznych głośników serii Silver Editions. Zastosowanie srebra powoduje dalsze obniżenie indukcyjności głośnika w stosunku do pierścieni miedzianych. Pierścienie srebrne są odlewane w fabryce AGD w Aalborgu w formach glinkowych i obrabiane na obrabiarkach w celu osiągnięcia założonych wymiarów.

Opcjonalny (w serii 180/280/580) lub standardowy (w serii 880) moduł w który wyposażane są wzmacniacze i przedwzmacniacze Aavik, służacy do podziału pasma audio i skierowania tak przygotowanego sygnału do zestawów głośnikowych wyposażonych w opcję bi-wiring. Parametry tego podziału (Low Freq/High Freq oraz poziom) regulowane są z poziomu wbudowanego menu w trakcie pracy urządzenia. Podział częstotliwości odbywa się całkowicie w domenie analogowej, eliminując wszystkie niepożądane artefakty które występują w podobnych rozwiązanych zbudowanych w oparciu o systemy DSP (podwójna konwersja AD i DA, kwantyzacja, szumy oraz potencjalna latencja pomiędzy oboma kanałami). Za pomocą tego rozwiązania można pozbyć się np. modu rezonansowego pomieszczenia odsłuchowego obniżając poziom dla wybranej częstotliwości lub skorygować niepoprawny balans tonalny zestawu głośnikowego w zastanym pomieszczeniu.

Mniej popularna konfiguracja filtrów stosowanych w zestawach głośnikowych w celu podziału całego pasma akustycznego na obszary obsługiwane przez poszczególne głośniki. W większości zespołów głośnikowych stosowana jest konfiguracji zwrotnicy równoległej, gdzie napięcie w każdej z gałęzi jest takie same, natomiast prąd jest przesunięty w fazie w zależności od parametrów filtra i częstotliwości. W zwrotnicy szeregowej prąd w ‘oczku’ (układzie zasilającym wszystkie głośniki) jest taki sam i dzięki temu można osiągnąć mniejsze przesunięcia fazowe pomiędzy poszczególnymi głośnikami, co wyrównuje fazę dla całości zespołu głośnikowego. Mniejsza popularność zwrotnicy szeregowej wynika głownie z bardziej skomplikowanej aplikacji takiego układu, gdzie jeden z głośników wpływa bezpośrednio na pracę drugiego co należy szczegółowo uwzględnić w projekcie zespołu głośnikowego ze zwrotnicą szeregową.

Gdzie nas znaleźć

napisz do nas

Jeśli podzielasz nasz punkt widzenia i bliskie są Ci nasze wartości, a dodatkowo zajmujesz się sprzedażą sprzętu audio – odezwij się. Zapraszamy do współpracy wszystkich, dla których świat audio jest czymś naprawdę ważnym.